Mermer Mutfak Tezgahları

Mermer Mutfak Tezgahları Mermer Mutfak Tezgahları Ergenler Makina

Mermer kesme ve işleme makinalarının olmadığı antik zamanlarda dahi kayalardan ayırmak için yoğun emek verilen, estetiği ile göz kamaştıran bir malzeme olmuştur. Kullanım alanı yer kaplamalar, duvar kaplamaları ve mutfak tezgahları başta olmak üzere mermer taşı piyasada bulunan en eski ve en güzel taşlardan biridir. Mermer, kireçtaşının uzun süre büyük miktarda baskıya maruz kalmasının sonucu oluşan metamorfik bir taştır. Mermerin popülerliği, eski Roma ve Yunanistan'da, beyaz ve beyaz renge yakın mermerlerin heykellerden devasa sütunlara kadar çeşitli yapılar inşa etmek için kullanıldığı zaman başladı.

Mermer antik çağda nasıl bu kadar popüler oldu?

Yunanlılar ve Romalılar güzelliği nedeniyle yapıları için mermeri seçtiler. Ancak, mermer madenciliği süreci oldukça uzundu. Mermer kesme ve işleme makinalarının olmadığı bu devirde bulunduğu yerden ayırmak bile çok dertli idi. Mermeri yeryüzünden ayırıp serbest kalabilmesini sağlamak için o günün mermer işleme teknolojisi olan çekiçler ve takozlar kullanıldı. Daha sonra kasnaklar, vinçler, kollar ve tahta kirişler yardımıyla mermer kaynağından çekildi. Heykel ve binaların yanı sıra, güzel karo döşeme oluşturmak için de renkli mermer kullanılmıştır. Mermerin rengi, taşta bulunan farklı mineraller nedeniyle değişir. Örneğin, saf kalsit mermeri beyazdır. Kırmızı mermer tonunu hematitten alır, limonit ise bu taşa yeşil veya sarı ton verir.

Günümüzde mermer'i nasıl kullanıyoruz?

Eski Yunan ve Roma zamanları 2.000 yıldan daha eski olmasına rağmen, yaptıkları eserlere hala hayranlıkla bakıyoruz. Günümüzde de mermer çeşitli yapısal amaçlar ve estetik amaçlar için kullanılmaktadır. Mermer modern binaların, ibadet yerlerinin, zeminlerin, duvarların ve elbette tezgahların yapımında kullanılmaktadır.

Mermer tezgahı, evde klasik güzellik

Mermer tezgahların, hemen hemen her mutfağa zarafet dokunuşunu kattığını inkar etmek zordur. Sade beyaz görünümü, mutfakların temiz ve çarpıcı şekilde klasik görünmesini sağlar. Bu taş estetik ürünler için yüzyıllar boyunca popüler bir seçenekti. Hala da mutfaklarda bu klasik güzel taş modern tasarımlar ile mükemmel bir şekilde birleşmektedir.

Mermerin ilgi çekici bir yönü de, doğal bir taş olduğundan, her bir mutfak tezgahı bir diğerinden benzersizdir. Eviniz için özel olarak tasarlanmış ve özel yapılmış bir tezgah arayan bir ev sahibi iseniz mermer taşı kesinlikle ilk düşünülmesi gereken bir taştır.

Güzelliğinin ötesinde mermer tezgahının faydaları

Mermer güzel bir tezgah seçeneği olsa da, ev sahiplerinin çeşitli malzemelerden tezgahlar yerine mutfak tezgahı için mermer seçmelerinin başka nedenleri de var. Birincisi, piyasada bulunan en uzun süre dayanan tezgah üstü taşlardan biridir. İlk maliyeti pahalı olabilmesine rağmen, mermer tezgahı, yıllar boyunca bakımına özen gösterildiği takdirde kendisine ödenen parayı geri ödeyecektir.

Ayrıca, mermer tezgahı, farklı kişisel zevklere uygun olan çeşitli renklerde gelir. Bununla birlikte, mutfağınıza koyu mermer tezgah takmayı dikkatlice düşmelisiniz. Desenler koyu mermer üzerinde açık renkli mermerden daha belirgindir.

Mermer mutfak tezgahı için kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Tıpkı diğer tezgah tipinde olduğu gibi, seçtiğiniz taşa bağlı olarak mermer kullanmanın dezavantajları vardır. Bu taşın dezavantajlarından biri gözenekli ve yumuşak bir taş olmasıdır. Bu lekelenme ve ufalanmaya eğilimli olmasını sağlar. Bu da güzelliğini ve şıklığını hızla gözden düşürebilir. Küçük kusurları fark eden ve titizlenen ev sahipleri için kuvars gibi alternatif bir tezgah malzemesi seçmek daha iyi olabilirler.

Mermer tezgahınızı nasıl korursunuz?

Gerçek şu ki, bu taş tezgahlar yüksek bakım ister. Bu gerçek bazı kişilere uygun gelmese de tezgah malzemesi olarak seçmemeniz gerektiği anlamına da gelmez. Tezgahınızı korumak ve gelecek yıllar boyunca güzel görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz yöntemler vardır. Mermer tezgahların korunması ve muhafaza edilmesindeki ilk adım, etrafı ile iyi bir yalıtım sağlamak ve sızdırmazlık sağlamaktır. Ne yazık ki, yeni mermer tezgahınızı lekelemek için bir bardak şarap dökmek yeterli olabilir. Ayrıca temizlik ürünlerinizi dikkatlice seçmeniz gerekir. Mermer tezgahınızı nazik bulaşık deterjanı, ılık su ve yumuşak bir bezle temizlemek en iyisidir. Kolayca zarar verebilecek çamaşır suyu gibi sert kimyasalları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Mermer, yeni mermer kesme ve işleme makinaları ile beraber çok daha kaliteli işlenmektedir. Yeni teknoloji  mermer kesme ve işleme makinaları eski zamanların antik ve nostaljik çıkrık, tahta vinç ve dökme aletleri gibi nostalji havasına sahip olmasa da bu taşı en mükemmel işlemenin de yolunu açmıştır. Bu taşı hayatınıza ister bir tezgah ister yer döşemesi olarak kattığın hayran olunan güzelliğe eski Yunan ve Roma medeniyeti dönemlerinden çok daha kusursuz şekilde sahip olduğunuza emin olabilirsiniz. Taş işleme teknikleri her ne kadar gelişmiş olsa da bu taş hala antik çağların güzelliğini ve estetiğini evlere taşımaya devam etmektedir.